Obecná knižnica Spišský Hrušov
Obecná knižnica Spišský Hrušov
„Chudobní ľudia majú veľký televízor, bohatí ľudia majú veľkú knižnicu“ - Jim Rohn
História vzniku obecnej knižnice:
Knižnica v našej obci mala vždy svoje miesto. V minulosti sídlila na rôznych miestach. Podľa zápisov zo starej kroniky obce, v roku 1938 statkárka Anna Mariásyová dala miestnemu farárovi E. Skalskému 1000 korún. Farár za väčšinu peňazí zakúpil školské knihy pre chudobných žiakov. Tak bol daný základ k založeniu knižnice v obci.
Začiatkom 60. rokov minulého storočia sa knihy nachádzali v jednej skrini, v budove starej základnej školy pri kostole. V tom čase bola knihovníčkou pani Anna Bendíková. V 80. rokoch sa knižnica premiestnila do budovy telovýchovnej jednoty nachádzajúcej sa v areáli súčasného futbalového ihriska. Koncom 90. rokov sa knižnica nachádzala pri požiarnej zbrojnici v budove starej pošty pod označením „Ľudová knižnica“. Po roku 2000 bola knižnica presťahovaná do budovy kaštieľa – súčasného Múzea regionálnej kultúry – Mariaška. Počas existencie knižnice v našej obci sa v nej vystriedalo viacero knihovníčok – okrem pani Bendíkovej to boli Magdaléna Rapavá, Terézia Jenčová, Anna Petáková-Čechová, Anastázia Horbaľová, Anna Liptáková, Slavomíra Dudjaková a Marta Vojčíková.
Výpožičný čas:
Pondelok: od 13:30 - 15:30 hod.
Utorok : od 13:00 - 15:30 hod.
Streda: od 13:00 - 17:00 hod.
Štvrtok: od 13:00 - 15:30 hod.
Kontakt:
Emília Kočišová – knihovníčka
t. č. 0911 605 674
Po miernej stagnácii bola knižnica otvorená v októbri 2019.
Obec Spišský Hrušov, ako zriaďovateľ obecnej knižnice, sa v rokoch 2019-2021 uchádzala o poskytnutie finančných prostriedkov na akvizíciu knižníc. Počas 3 rokov Obecná knižnica v Spišskom Hrušove získala z Fondu na podporu umenia spolu 4 100,00 EUR, na nákup kníh rôznej tematiky. Do knižničného fondu tak pribudlo 465 nových titulov pre dospelého i pre detského čitateľa. Obecná knižnica odoberá aj dva časopisy – „Historická revue“ a časopis pre deti „Bublina“. Knižničný fond tvorí v súčasnosti 2066 knižných titulov a je pravidelne dopĺňaný o nové zaujímavé tituly.
Fond je usporiadaný do tematických okruhov s dodržaním abecedného triedenia, čo umožňuje čitateľom knižnice zjednodušenú orientáciu pri vyhľadávaní informácií.
Knižnica okrem bežných služieb ponúka čitateľom medziknižničné výpožičky z knižnice zo Spišskej Novej Vsi.
Obecná knižnica Spišský Hrušov sa v hodnotení o Najlepšiu obecnú knižnicu v Košickom kraji za rok 2020 umiestnila na prvom mieste.
V roku 2021 bola vyhlásená výtvarná súťaž o Logo obecnej knižnice, víťazkou ktorej sa stala žiačka 4. ročníka tunajšej základnej školy Karolínka Vilková.
Okrem základnej školy knižnica úzko spolupracuje aj s materskou školou, či školským klubom detí.
V priestoroch knižnice sa okrem výpožičky kníh konajú aj rôzne besedy, výstavy, či literárne súťaže. V roku 2021 sa knižnica stala dejiskom podujatia „Andersenova noc“. Detské divadelné predstavenia bábkovým divadlom sa začínajú stávať pravidelnosťou. V letnom období sa akcie konajú aj v parku pred budovou múzea.
V roku 2022 sa začala v obecnej knižnici robiť jej digitalizácia. Vyskúšal sa knižničný program BIBLIB. Vo februári sa obecná knižnica zapojila do celoslovenskej akcie Týždeň slovenských knižníc. Uskutočnili sa rôzne besedy - o Braillovom písme, beseda o pešej púti do Compostely, beseda s poľovníkom. Obecná knižnica po celý rok spolupracovala s MŠ a ZŠ v Spišskom Hrušove.
V roku 2023 v januári sa uskutočnila Beseda s básnikom Valentínom Šefčíkom, Novoročná besiedka spojená s konertom a výstavou výtvarných prác žiakov ZUŠ,Spišské Vlachy- elokované pracovisko ZŠ Spišský Hrušov,. Čítajme si 2023, vo februári sa v knižnici kona Hviezdoslavov kubín I. a II. stupeň ZŠ Spišský Hrušov. V máji 2023 bola Beseda so včelárom, Andersenová noc v knižnici. V lete sa uskutočnili letné zážitkové čítania, kino pod holým nebom. V augste 2023 pre dospelých čitateľov sa uskutočnila Beseda so spisovateľkou a kamionistkou Jarmilou Zacher Pajpachovou . Začiatkom roka 2023 vyšla výzva z FPU na Akvizíciu knižníc, do ktorej sa zapojila aj naša knižnica. Projekt bol schválený a získali sme 1200 eur na nákup kníh do nášho knižničného fondu.
V roku 2024 sa naša knižnica znovu zapojila do dvoch výziev FPU , ktoré boli po vypracované aj schválené. Prvý schválený projekt bol na podujatia pod názvom Vzácne chvíle v knižnici, kde sme získali finančné prostiedky vo forme dotácie v celkovej výške 1000,00 EUR a druhý projekt schválený v tom isto roku bol na projekt Akvizícia knižničného fondu zameraná na nákup kníh pre deti a dospelých a tu sme získali z FPU 1100,00 EUR. Počas celého roka 2024 prebiehala okrem výpožičiek aj vzdelávacia a kultúrno - spoločenská činnosť. Vo februári sa uskutočnila školská súťaž Hviezdoslavov Kubín. Začiatkom marca bolo slávnostné otvorenie zrekonštruovanej knižnice, ktorej financovanie bolo cez projekt MSK.Cieľom projektu bolo/je vytvorenie nového, atraktívnejšieho a modernejšieho priestoru knižnice a skvalitnenie poskytovaných služieb. Naša knižnica sa zapojila do celoslovenských akcií ako sú Čítajme si, Týždeň slovenských knižníc, Andersenova noc, Prečítané leto a Lampiónový sprievod sv. Martina. Počas školského roka sme spolupracovali s MŠ a ZŠ a Školským klubom v našej obci.V knižnici sa pravidelne aspoň dvakrát do mesiaca popoludní stretávali mamičky s deťmi na čítanie a tvorivé dielne. Pre deti a mládež sa uskutočnila beseda so spisovateľkou Evou Halasovou, enviromentálna beseda o odpade s páno Pisarčíkom zo Slovenského raja. Pre dospelých v máji sa uskutočnila autorská beseda so spisovateľkou Dominikou Sakmárovou, v novembri so spisovateľom Petrom Šloserom , ktorý píše dektektívky a so spisovateľkou ženských románov Emily D. Beňovou. V roku 2024 bolo zakúpených cez projekt 110 nových kníh.
Karolína Vilková s logom knižnice
Tvorivé práce s knihovníčkou Milkou
Bábkové divadlo v knižnici
Letné čítanie v parku
Emília Kočišová, knihovníčka